| General Information | |
| Anncounced | 2007, 4Q, [10] October |
| Released | 2008, Q1, [03] March |
| Dimensi | 103x51x15.9 mm |
| Berat / Volume | 111 gram / 84 cc |
| Warna | Black, Silver |
| System | |
| 2 G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3 G Network | HSDPA 2100 |
| CPU Type | |
| CPU Speed | |
| Sistem Operasi Type | Symbian OS 9.1 |
| GUI Version | Series 60 v3.1 |
| Memory | |
| Memory | 150 MB |
| Eksternal Memory | microSD (TransFlash) |
| Memory Included | |
| Phone Book | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
| Call Records | Detailed, max 30 days |
| Memory Option | |
| Display | |
| Jenis Layar / Warna | TFT, 256 ribu warna |
| Resolusi Layar | 240 x 320 pixels |
| Ukuran layar | 2.40 inch |
| Layar Tambahan | |
| Qwerty Keyboard | No |
| Touch Screen | No |
| Opsi Layar & Input method | |
| Camera | |
| Main Camera resolution | 3.15 MP [ 2048 x 1536 pixels ] |
| Secondary Camera | Secondary Camera Aviable |
| Video Recording | Yes |
| Camera Feature | LED flash |
| Audio and Multimedia | |
| Ringtones | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Speaker phone | |
| Radio Support | FM radio |
| Audio & Multimedia Option | - 3.5 mm stereo output jack |
| Netword Data and Conectivity | |
| HSCSD | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| UMTS / HSDPA /HSUPA | HSDPA 3.6 Mbps |
| WLAN - Wi-Fi | |
| Bluetooth | 2.0 |
| Infrared | No |
| USB | 2.0 |
| Data Cable Included | |
| Messaging and Office Productivity | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| WAP | Yes |
| Browser | |
| Java | MIDP 2.0 |
| Email Client | Yes |
| Feature | - WMV/3GP/H.263/MPEG4 player - WMA/MP3/AAC/AAC+/OGG/ASF player - Organizer - Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) |
| Games | Yes |
| GPS Support | Yes |
| Battery and Power management | |
| Battery Tipe | Lithium ion, Standar Battery [ ] |
| Battery Amperage | 0 mAh |
| Batery Option | Standard battery, Li-Ion |
| Standby Time 2G / 3G | 15 days 0 hours | 0 days 0 hours |
| Talk TIme 2G / 3G | 0 hours 30 minutes | 0 hours 0 minutes |
| Music Play time | |
Selasa, 25 Januari 2011
samsung i560
banyak sekali kelebihan lain yang dihadirkan pada ponsel ini dan juga terdapat kelemahannya juga. Namun jika Anda masih belum jelas tentang kemampuan dari ponsel ini, untuk lebih jelasnya Anda bisa melihat Spesifikasi dibawah ini guna mendapatkan penjelasan yang lebih lengkap. Dan di bagian bawah juga terdapat kelebihan & kekurangan serta harga dari ponsel Samsung i560.
Langganan:
Posting Komentar (Atom)


Tidak ada komentar:
Posting Komentar