| General HandPhone Information | |
| Dimension - Dimensi | 115x53.5x11.8 mm |
| Colour - Warna | Black |
| Phone Weight / Volume | 102 gram / 73 cc |
| Network System - Sistem Jaringan | |
| 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| CPU Processor Speed | |
| CPU Processor Type | |
| Sistem Operasi | |
| Versi Interface GUI | |
| Samsung F490 Memory System | |
| Memory Internal | 130 MB |
| Memori Eksternal | microSD (TransFlash) |
| Memory Include | |
| Phone Book | 1000 entries, Photocall |
| Call Records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Opsi Memory | |
| Layar Display & Input | |
| Jenis Layar / Warna | TFT Resistive Touchscreen, 256 ribu warna |
| Resolusi Layar | 240 x 432 pixels |
| Ukuran Display | 3.30 inch |
| Layar Tambahan Opsional | |
| Qwerty Keyboard | No |
| Touch Screen / Layar Sentuh | Yes |
| Opsi Layar & Input method | |
| Kamera Samsung F490 | |
| Resolusi kamera Samsung F490 | 5 MP [ 2592 x 1944 pixels ] |
| Secondary Camera | Secondary Camera Aviable |
| Fitur Kamera | LED flash, autofocus |
| Perekam Video | Yes, QVGA@15fps |
| Network Data and Conectivity | |
| HSCSD | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| UMTS / HSDPA /HSUPA | HSDPA 3.6 Mbps |
| WLAN - Wi-Fi | |
| USB | 2.0 |
| Infrared | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Kabel data Samsung F490 | |
| Multimedia and Audio Musik | |
| Ringtones | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Speaker phone | |
| Radio Support | No |
| Audio & Multimedia Option | - 3.5 mm stereo output jack |
| Office and Messaging | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| WAP | Yes |
| Browser | NetFront 3.4 |
| Java Support | MIDP 2.0 |
| Email Client | Yes |
| Feature | - WMV/MPEG4/H.263/H.264 player (VGA@30fps) - MP3/AAC/AAC+/WMA player - Voice recorder - Organizer - Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) - Google Search - Multitasking |
| Games | Yes |
| GPS Support | No |
| Baterai Samsung F490 | |
| Battery Tipe | Lithium ion, Standar Battery [ ] |
| Batery Option | Standard battery, Li-Ion 880 mAh |
| Battery Amperage | 880 mAh |
| Standby Time 2G / 3G | 9 days 4 hours | 0 days 0 hours |
| Talk TIme 2G / 3G | 0 hours 0 minutes | 0 hours 0 minutes |
| Music Play time | |
| Info Daftar Harga Samsung F490 Baru Bekas Second | |
| Kisaran Harga Baru | Info Harga Baru Belum Tersedia |
| Kisaran Harga Second | Info Harga Bekas Belum Tersedia |
Selasa, 25 Januari 2011
samsung f490
Langganan:
Posting Komentar (Atom)


Tidak ada komentar:
Posting Komentar